Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo, uzak doğunun en önemli şehirlerinin başında gelmektedir. Dünya üzerinde bulunan en özel kültürel yapısına sahip ve şehirde bulunan müzeler, tapınaklar ile turistlerin daima ilgisini çeken bir şehirdir. Büyük parkları ve gelişmiş teknolojileri ile mutlaka gidilmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Tokyo, Doğu Asya’da Japonya’dadır. Japonya ise Doğu Asya’da büyük okyanus üzerinde bulunan bir ada ülkesidir.

Tokyo ise içerisinde yaklaşık 35 milyon kişinin yaşadığı dünyanın en kalabalık bölgesinden birisidir. Tokyonun resmi para birimi Japon Yenidir. Tokyo içinde yabancı para geçmez. Bu nedenle havaalanlarından veya bankalardan dolar veya avronuz varsa bozdurabilirsiniz. Tokyonun içerisinde 35 milyon kişi yaşadığı için birden fazla dil konuşulmaktadır. Ancak ülkenin resmi dili Japoncadır. Türkiye ile Tokyo arası oldukça uzaktır. Aradaki saat farkı 7 saattir.

Tokyo’ya Nasıl Gidilir?

Tokyoya öncelikle gitmeniz için vize almanız gerekmez. 3 ay boyunca vize almadan seyahat edebilirsiniz. Türkiye’den her gün Tokyo’ya aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye’den Tokyo’ya yaklaşık 15 saat sürer. İstanbul Havalimanından uçağa binerek tokyo şehrine ulaşabilirsiniz. Tokyo’ya gitmeden önce pasaport almanız gerekmektedir. Tokyo’ya gitmek için en iyi zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır. Tokyo şehrinde yağış miktarı oldukça fazladır.

Bunun nedeni Subtropikal iklimin olmasıdır. Yaz aylarında iklim nemli geçmektedir. Kış ayları ise oldukça soğuk ve çetin geçer. Bu nedenle kışın turistlerin uğrak mekânı değildir. Turistler genellikle havaların sıcak olduğu zamanlar gelmektedir. Tokyo şehrine geldikten sonra raylı sistemleri kullanarak şehir merkezine kolayca gidebilirsiniz.

Tokyo Konaklama

Dünyanın en büyük kentinde konaklama genel olarak pahalıdır. Kendi bütçenize uygun konaklama imkanları bulabileceğiniz gibi çok lüks otellerde konaklayıp geceyi geçirebilirsiniz. Tokyo’da çok fazla konaklama bölgeleri bulunmaktadır. Tokyo şehrinde oldukça lüks oteller bulunmaktadır. Ayrıca kral dairesi ve özel odalar gibi çeşitlilikle turistlerin kalabileceği birçok konaklama imkanı bulunuyor. Ekonomik olarak sıkıntıya düşmek istemiyorsanız Kapsül otellerde, hosteller de veya misafirhanelerde kalarak daha ekonomik bir konaklama masrafı ortaya çıkarabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeye ve yere göre konaklama fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Genellikle öğrencilerin veya gezginlerin kaldığı kapsül otel veya hosteller de tanımadığınız insanlar ile tanışıp, sohbet ederek vakit geçirebilirsiniz. Ekonomik olarak uygun bir yer bulduysanız, bulduğunuz yerin metroya yakınlığını araştırmanız sizin açınızdan daha iyi olur. Şehri neredeyse her noktasına olan metro ağları sayesinde ulaşımınız çok kolaylaşmış olacak. Metro duraklarına yakın bir konaklama seçmek güzel bir tercih olacaktır.

Tokyo’da Ulaşım

Tokyo, dünyanın en büyük metropollerinden birisidir. Tokyo içerisinde otobüsler ve özel taşıtlar oldukça yoğun bir trafik ile karşı karşıya kalırlar. Şehrin nüfusu çok fazla olduğundan trafik konusunda pek çok alternatif ortaya konmuştur. Bu alternatiflerden birisi ise metro ağlarıdır. Şehrin her yerine yayılmış metro ağları ile istediğiniz her noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Trenler ile şehir merkezinden daha uzak yerlere kadar trafik derdi olmadan yolculuk yapabilirsiniz. Metro ile yolculuklarınız diğer toplu taşıma araçlarınıza göre daha konforlu geçecektir. Tokyo içerisinde süreleri değişen Tokyo Subway Tickets satın alarak metroya binebilirsiniz. Şehirlerarası yolculuklar yapmak isterseniz bazı tren veya otobüsler ile yolculuk yapabilirsiniz. Şehirlerarası yolculuklarda ortalama fiyatın biraz üzerinde fiyat ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle gideceğiniz güzergâhın uzaklığına göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelmektedir.

Tokyo Gezilecek Yerler

İmparatorluk Sarayı

Tokyo şehrinde birçok gezilecek noktalar bulunur. Bunlardan birisi ise İmparatorluk Sarayıdır. Bu saray şehrin merkezinde yer alan turistik bir evdir. Sarayın içine sadece 2 ocak ve 23 aralıkta girilmektedir.

Sensoji Tapınağı

Bu tapınağın diğer adı Asakusa Kannon tapınağıdır. Bir Budist tapınağı olarak Tokyo’nun en renkli tapınaklarından birisidir. Yapımı 645 yılına bitmiştir ve Tokyo’nun en eski tapınağıdır.

Ueno Park

Ueona Park, 1873 yılında kurulmuştur. Turistlerin uğrak mekanı arasındadır. Parkın içinde bazı müzeler bulunur.

  • Tokyo Ulusal Müzesi
  • Batı Sanatı Ulusal Müzesi
  • Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi
  • Ulusal Bilim Müzesi

Ülkenin başta gelen müzelerindendir. Ayrıca parkın içinde birde hayvanat bahçesi bulunur.

Tokyo’da Yeme İçme

Tokyo içerisinde çok fazla insan yaşar ve birden fazla milliyette insanlar bulunmaktadır. Bu karışık ve kozmopolit yapı, yemeklerin kültürlerine de etki etmiştir. Hindistan, Meksika veya Türkiye gibi mutfakları Tokyo şehrinde bulabilirsiniz. Kendi damak tadınıza uygun yemekleri bulabilmek mümkündür. Ayrıca Japonya’nın dünyaca ünlü Suşi yemeğini burada tadarak güzel bir deneyim elde edebilirsiniz. Japonya bir ada ülkesi olduğu için çoğu yemeği deniz mahsulleri tarafından oluşur. Her türlü deniz mahsul çeşidinde yemekleri Japon mutfağında görebilirsiniz. Genellikle gelen turistler Japonların yemek kültürlerini merak ederler ve denemeye kalkarlar. Ancak bazı turistler sadece kendi damak tadına uygun yemekleri yemeyi tercih ederler.

Tokyo’da Gece Hayatı

Tokyo, dünyaca ünlü filmlere konu olmuş gece hayatı ile ünlü olan bir şehirdir. Hızlı ve Öfkeli filmini izleyen herkes Tokyo’da bulunan gece hayatından etkilenmektedir. Tokyo, en bilinen, en renkli ve en popüler gece hayatının yaşandığı bölgelere ev sahipliği yapar. Bu bölgelerden bazıları;

  • Shibuya
  • Ginza
  • Shinjuku
  • Roppongi

Bu bölgelerde barlar, masaj salonları ve gece kulüpleri birden fazla eğlenmek üzerine kurulu mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgelerde restoranlar vasıtasıyla yemek yiyebilir ve oldukça güzel caddelerinde yürüyüş yapabilirsiniz. Japonya oldukça güvenli bir şehirdir.

Tokyo’da Alışveriş

Japonya oldukça teknolojik bir metropoldür. Tokyo’da ünlü elektronik mağazalarından birisi Akihabara’dır. Elektronik eşyaların Japonya’da olması ucuz anlamına gelmez. Elektronik eşyaların fiyatları oldukça pahalıdır. Japonya’da her türlü teknolojik aletler bulunmaktadır. Özellikle fotoğraf makinesi, telefon ve tablet gibi teknolojik ürünler mağazalarda çokça bulunmaktadır. Sevdiklerinize eşyalar almak istiyorsanız Harajuku bölgesinde hediyelik eşyalar bakıp alabilirsiniz. Daha uygun fiyatlara eşyalar almak istiyorsanız Shinjuku bölgesindeki mağazaları gezebilirsiniz. Harajuku bölgesindeki Oriental Bazaar turistlerin yoğunlukla uğradığı pazarlardan birisidir. Japonya’ya özgü kimono elbiseleri, bebek oyuncaklar, seramikler ve el işi hediyelikler bakarak alabilirsiniz.

Tokyo’da Ne Kadar Kalınmalı?

Tokyo şehrinde çok fazla gezilecek yer bulunduğundan seyahat süresi uzun olmaktadır. Tokyo’da tahminen 1 hafta içinde her yeri gezmeniz mümkündür. Tokyo’da göreceğiniz neredeyse her şeye şaşırabilir ve keşfetmek isteyebilirsiniz bu nedenle daha fazla kalıp keşfetmek isteyebilirsiniz. Japonya Türkiye’ye oldukça uzak olduğu için Tokyo şehrine vardığınızda jetlag yaşayabilirsiniz. Jetlag yaşamanız sizin seyahat yaparken verimsiz olmanıza yol açar. Bu nedenle ilk 2 gün sırf bu problemler ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Toplam 7 günde Tokyo içinde bulunan Müzeleri, Oyun salonlarını, Mağazaları ve sokaklarını gezebilirsiniz. Daha fazla şehir görmek isteyen turistler genelde 3-4 gün daha kalarak uygun bir rota planı yaparlar. Sizde Kyoto gibi yerlere trenle giderek seyahatinizi uzatabilirsiniz. 90 günü aşmadığı takdirde seyahatinizi uzatmanın herhangi bir sorunu yoktur.

Tokyo’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tokyo içerisinde özellikle toplu taşıma araçlarında bazı yazılı olmayan kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan birisi toplu taşıma araçları içerisinde yüksek sesle konuşmaktır. Yüksek ses ile konuşmak insanları rahatsız edebilir. Ayrıca Tokyo’da sokakta sigara içmek yasaktır. Durakta otobüs beklerken veya sokakta yürürken sigara içmemeniz gerekmektedir