Tahran Hakkında Bilgiler

Tahran kenti hemen komşumuz olan İran’ın başkenti olan bir şehirdir. İran’ın en büyük şehri yüz ölçümüne sahip şehri Tahran’dır. Yaklaşık 80 milyon civarında nüfusu olan İran’ın 17 milyonu aşkın nüfusu ile en kalabalık şehri Tahran’dır. Gelir farklılıkları ve yaşam tarzı bakımından bir bölümünün başka bir bölümünün bambaşka olduğu bu ülke, zengin kısmın seküler yaşadığı yani kısmen daha sosyal, fakir kısmın ise daha muhafazakâr yaşadığı bir kenttir. Bu farklılaşmadan en çok nasibini alan tabii ki Tahran olmuş. Şehrin gece hayatı çeşitli bölgelerinde serbest iken çeşitli kısımlarında yasaktır.

İran’ın resmi dili Farsça olması sebebi ile Arap kültürünü iliklerinize kadar görmeniz mümkün. Para birimi olarak Riyal kullanılıyor. Tahran saati Türkiye’den 1.6 saat ileridedir. Tahran’a gitmek isteyen gezginlerimiz için en güzel yanı ise vize gerekmemesidir. Yeşil pasaportunuz ile bu sıcak, gizemli ve yasaklı şehri gezebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var, 90 günü aşmayan seyahatlerinizde vizeden muaf olmaktasınız. Eğer 90 günü aşacak olan iş ya da gezi seyahatiniz var ise mutlaka vize almanız gerekmektedir. Aksi halde tutuklanır ve sınır dışı edilebilirsiniz. Gezinizin veya işinizin bu şekilde yarım kalmasını istemeyiz.

Pasaportunuzun 3 aylık süresinin olması gerekiyor, eğer pasaportunuzun 6 aydan daha kısa bir süresi kalmış ise mutlaka ama mutlaka pasaportunuzu yenilemelisiniz. Bildiğiniz üzere yurt dışı çıkışlar harcı 50TL oldu, bu harcı ödemeden zaten ülkemizden çıkış yapamazsınız. Tahran, Asya kıtasında bulunmasına rağmen geçmişi, örf ve adetleri gereği Arap kültürünü yaşamaktadır. Orta doğu ülkelerinin en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olan İran, Elburz Dağlarının güney kısımlarında bulunuyor. Tahran, İsfahan kentine 450 kilometre, Şiraz kentine 480 kilometre, Yezd kentine ise 310 kilometre uzaklıktadır.

Tahran’a Nasıl Gidilir?

Tahran’a Türkiye’den en kolay ve ucuz ulaşım biçimi uçak ile yolculuktur. İstanbul havalimanından 7 gün 24 saat uçak kalkmaktadır. Seferlerin büyük çoğunluğu direkt uçuşlardır. Toplam uçuş süresi 2 saat 50 dakika, hava durumu sebebi ile 3 saat 10 dakikaya kadar uzayabilir. Pegasus Hava yolları, her gün Sabiha Gökçen Havalimanından Tahran’a direkt sefer düzenlemektedir. Pegasus ile 3 saat 20 dakika kadar sürebilir. Yabancı firmaları kullanmak için Qeshm Airlines ve Aseman Airlines firmalarını kullanmanız gerekmektedir. Yoksa Lost olabilirsiniz. 🙂

Uçaktan iner inmez, İmam Humeyni Havalimanından Tahran şehir merkezine ortalama 50 dakika yolculuk yapacaksınız. Havalimanından şehir merkezine taksi, otobüs, metro ve araç kiralama seçeneklerine sahipsiniz. Benim size önereceğim en uygun ve mantıklı yöntem metro olacaktır. Çünkü daha hızlı, daha ekonomik ve daha güvenli bir yolculuk olacaktır. Taksiciler pazarlık usulü çalışmakta bu da bir avantaj olarak sayılabilir. Taksi şoförü ile iyi anlaştığınıza emin olun örnek olarak 40 riyale anlaştığınızı zannederken 70 riyale şehir merkezine gelebilir ve hüsrana uğrayabilirsiniz. Tıpkı bazı Türk taksicilerinin turist olarak ülkemize gelen insanlara yaptıkları gibi.