New York Gezi Rehberi

New York , Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en ünlü şehirlerden birisidir. Her sene milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Amerika’nın kuzeydoğusunda yer alan 8.5 milyonluk bir şehirdir. Amerika’nın en kalabalık dördüncü eyaletidir. New York, Kozmopolit bir şehirdir. Neredeyse her türlü etnik gruplara ev sahipliği yapar. Dünyanın en kalabalık kentlerinden birisidir. New York içerisinde Birleşmiş Milletler genel merkezi bulunur ve ekonomik olarak çok güçlü bir şehirdir.

New York eyaleti yaklaşık 142 bin metrekarelik alan üzerindedir. New York eyaletinde en yüksek yer 1629 metre yüksekliğiyle Marcy Dağı’dır. New York, kıyısı olan bir eyalet olduğu için en alçak yeri Atlantik okyanusudur. New York eyaletinin batısında Ontorio gölü bulunur. Bu gölün Kanada ile sınırı bulunmaktadır. Ayrıca New York eyaleti Vermont, Massachussets, New Hampsire ile komşudur.

New York’a Ne Zaman Gidilmelidir?

New York bölgesi her daim turist çeken dünyaca ünlü şehirlerden birisidir. New York eyaletinde en yoğun dönem yaz aylarıdır. Yaz aylarında turistler sıcak ve olumsuz hava koşulları yaşamamak adına sıkça gelmektedir. Yaz aylarında ülkemizde Antalya ilindeki sıcaklıkla neredeyse aynıdır. Kış ayları çok sert geçebilir. Bu nedenle soğuk kış günlerinde New York sokakları ve caddelerinde genellikle kimse olmaz ve soğuk kış günlerinde tercih edilmeyebilir. Fakat Noel günlerinde seyahat etmek amacıyla gelebilirsiniz. Gelmeden önce gereken önlemleri ve planlamanızı yaparak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. New York eyaletinde daha az turist ve kalabalık olmayan günler ilkbahar aylarıdır. Ayrıca New York eyaletinde bulunan Empire State binasında en yüksek yere çıkarak New York manzarasını seyredebilirsiniz.

New York’a Gidiş

Ülkemizden New York eyaletine direk uçuşlar bulunmaktadır. Yaklaşık 16-17 saat süren yolculuklar ile New York eyaletine varabilirsiniz. İstanbul havalimanı üzerinden aktarmasız uçuşlar ile gidebilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar için Boston eyaletine giderek oradan tren ile New York eyaletine geçebilirsiniz. Türk Hava Yolları veya Pegasus gibi havayolu şirketleriyle yolculuk yapmak istiyorsanız biletlerinizi birkaç ay önceden alarak yol masraflarınızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Uçak bileti alırken internet üzerinde bulunan fırsatları takip ederek yol masraflarınızı daha uygun hale getirerek seyahatinizi daha ekonomik tutabilirsiniz. Ayrıca New York’a gidebilmek için Türkiye üzerinden vize almanız gerekmektedir. Hususi veya Yeşil Pasaport fark etmeksizin her türlü pasaporta vize almanız zorunludur. Gezmek için geliyorsanız Turistik vizeye başvurarak 6 aylık vize almanız mümkündür.

New York Yeme İçme

New York’ta neredeyse her sokak başında yemek seçenekleri bulunmaktadır. Bu nedenle buraya gelen turistler kendi damak tatlarına uygun yemekleri kolayca bulabilir. Dünyada bulunan neredeyse tüm mutfaklara ev sahipliği yapmaktadır. New York üzerinde birçok Türk restoranı bulunuyor. Bu nedenle her türlü Türk yemeklerini burada bulabilmek mümkün. New York eyaletinde Fast Food kültürü bulunmaktadır. Bu nedenle kent içinde Hamburger, Hot Dog ve Pizza gibi yerel lezzetlerin tadına bakarak oranın lezzetine şahit olabilirsiniz.

Ayrıca kent üzerinde bulunan çok sayıda tatlı dükkânlarından Cheesecake veya Cupcake satın alarak tatlı atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Ayrıca yemek için gittiğiniz restoranların hepsinde bahşiş kültürü bulunmaktadır. New York üzerinde bulunan tüm restoranlarda aldığınız yemeğin ücretinin en az ’si kadar bahşiş bırakmak zorundasınız. Bu bedel gelen fiş üzerine eklenerek size sunuluyor. Bu nedenle restorandan çıkarken bahşiş kültürünü unutmamanızda fayda vardır.

New York İçinde Ulaşım

New York içerisinde taksiler çok ünlüdür. Otobüs ve Metro ağının dışında isterseniz taksi ile yolculuk yapabilirsiniz. New York’ta özellikle Manhattan bölgesinde trafik saatleri bulunmaktadır. Bazı saatlerde işin içinden çıkılamaz hale gelen trafikler oluşmaktadır. Bu nedenle New York içerisinde yürüyerek istediğiniz her noktaya gidebilirsiniz. Gideceğiniz yerlerin uzaklığı fazla ise Metroyu kullanarak yolculuk yapabilirsiniz.

New York’ta metrolar çok eskiden yapılarak günümüze kadar oldukça gelişmiş bir şekilde ulaşmıştır. Trafik bulunduğunuz bölgede az ise otobüsleri kullanarak yolculuk edebilirsiniz. New York üzerinde metro ağı için bir harita edinmenizde fayda var. Ayrıca New York uyumayan bir şehir olduğu için günün 24 saati ulaşım sürekli akmaktadır. New York’a yeni geldiyseniz ve Havalimanı üzerindeyseniz daha önceden rezervasyon yaparak servisler ile istediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

New York’ta Gezilecek Yerler

Her yıl milyonlarca kişinin geldiği bu şehirde birçok gezme yerleri bulunmaktadır. New York denince akla ilk olarak Times Meydanı gelmektedir. Times meydanı üzerinde bol bol fotoğraf çekerek anı bırakabilirsiniz. Ayrıca New York’un eşsiz manzarasını yukarıdan görmek isterseniz Empire State binasında yukarı çıkarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Onun dışında bazı gezilecek noktalar;

  • Rockefeller Binası
  • Brooklyn Köprüsü
  • Grand Central Terminali
  • Alışveriş için Soho ve 5.cadde
  • Metropolitan Sanat Müzesi
  • Chinatown
  • İtalyan Mahallesi
  • 11 Eylül Anıtı
  • Özgürlük Heykeli

New York’ta Alışveriş

New York’un hemen hemen her bölgesinde hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulunur. Sokak satıcıları ve cadde üzerinde bulunan mağazalardan beğendiğiniz eşyaları alabilirsiniz. New York’ta alışveriş denince akla ilk gelen yer 5.Caddedir. New York 5.Cadde üzerinde bulunan mağazalarda indirim günlerinden faydalanarak istediğiniz ürünleri alabilirsiniz. New York 5.cadde üzerinde bulunan Apple Mağazasını ziyaret ederek teknolojik ürünlere göz atabilirsiniz. Ayrıca New York üzerinde pazarları bulmak mümkündür. Brooklyn Bit Pazarından sevdiklerinize hediyelik eşyalar alarak onları mutlu edebilirsiniz. Her bütçeye uygun alışveriş mağazalarını Soho, Orchard ve Madison gibi bölgelerde bulabilirsiniz.

New York’ta Konaklama

New York üzerinde kalabileceğiniz en uygun yerlerden birisi şehrin merkezidir. Özellikle Manhattan Bölgesinde kalarak gezeceğiniz yerlere yakın bir yerde oturma şansını yakalayabilirsiniz. Manhattan bölgesinde Times Meydanına yakın oteller, hosteller ve kiralık evler bulunmaktadır. Kendi bütçenize uygun olarak bu bölgede kalarak daha verimli bir seyahat programı inşa edebilirsiniz. Bu bölgede oturarak Times meydanına, Empire State binasına Central Park gibi doğa harikası yerlere yürüyerek ulaşmanız mümkündür.

Kendi rezervasyonunuzu Booking veya Airbnb üzerinden yaparak daha önceden programınızı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kendi bütçenize göre seçimler yaparak daha ekonomik bir konaklama ihtiyacı yapabilirsiniz. New York şehir merkezine daha uzak noktalarda kalmak isterseniz daha az ücretler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle 5 yıldızlı yerine 3 yıldızlı bir otelde veya hostel de kalmak bütçeniz adına daha ekonomik sonuçlar ortaya koyar.

New York Resmi Dili ve Para Birimi

New York’ta her türlü ırktan ve etnik gruptan insan bulunduğu için her türlü dili duymak mümkündür. Ancak New York eyaletinde konuşulan resmi dil İngilizcedir. Bu çeşitlilik sayesinde İspanyolca, Çince, İtalyanca gibi dilleri duymak mümkündür. New York eyaletinde resmi para birimi ise Dolar’dır. Dolar para birimini havalimanları üzerinden bozdurabilirsiniz.

New York’ta Kaç Gün Kalınmalı?

New York içerisinde birçok gezilecek yer bulunduğundan seyahat süresi biraz yüksektir. Tekneye binerek Özgürlük adasına gitmek veya Times meydanında gezmek gibi birçok yapabileceğiniz aktivite bulunuyor. New York’ta tüm noktaları gezerek ve dinlenerek gezebilmek için ideal zaman en az 5 gündür. Toplam 1 Hafta içerisinde New York’ta her noktayı gezebilirsiniz. Ayrıca arta kalan zamanlarda sevdiklerinize alışveriş yaparak onları mutlu edebilirsiniz.