Brugge Gezi Rehberi

Belçika; Valon bölgesi, Başkent Brüksel bölgesi ve flaman bölgesi olarak üçe ayrılır. Brugge, flaman bölgesinde bulunmaktadır. Bölgenin resmi dili Felemenkçedir. Dolayısıyla Brugge de Felemenkçe konuşulmaktadır. Orta çağdan kalma mimarisiyle ve sandal turlarıyla ünlü şehirlerdendir. Ayrıca Brugge çikolataları, dantelleri ve birasıyla da ön plana çıkmıştır. Brugge bu güzellikleriyle ve turistik değeriyle ” Kuzeyin Venediği ” olarak bilinmektedir.

Kamusal alanda Fransızca ve Almancayı görmesek de hukuksal olarak her zaman üç dil kullanılır. Brugge’nin çoğunluğu flamandır. Brüksel bölgesinde sokaklarda iki dilli panolar bulunmadığı için halk genellikle Fransızca dilini konuşmamaktadır. Almanca dili ise sadece Almanya sınırları içerisinde konuşulduğundan dolayı Brugge de Almanca konuşan kişi sayısı da oldukça azdır. Halbuki ülkenin üç resmi dili bulunmaktadır.

Eski zamanlar da Hollandalı tacirlerinde en odak noktası Brugge olmuştur. Eski çağlarda coğrafyanın en önemli ticaret merkezi olarak da bilinmektedir. Brugge, Avrupa tarihinde menkul kıymetler borsacılığının geliştiği ilk şehir olarak bilinir.

Brugge’nin Gezilecek Yerleri

Brugge’yi yaklaşık 3-4 gün içerisinde keyfedip öğrenebileceğiniz görülmesi gereken yerlerini sizler için hazırladık. Müze ve ibadethaneleriyle birlikte doğa güzelliğiyle ön plana çıkan parkları da mevcut olduğunu görmekteyiz. Şehrin meydanında ki canlılıklar ve güzellikler size iyi ki buraya gelmişim dedirtecektir.

Brugge şehri çok büyük bir şehir değildir ancak gezilecek yerleri kayda değer özellikler ve güzellikler taşımaktadır. Sizler için Brugge de gezebileceğiniz 9 adresi belirledik. Şehrin en önemli meydanı Grote markt, belediye binalarının bulunduğu Burg meydanı, şehrin en önemli ibadethanesi olan Aziz Salvator Katedrali gibi birçok yerleri şimdi sizlere açıklayacağız.

Grote Markt

Şehrin tarihi merkezi ve ana merkezi olan en önemli meydandır. 1280 yılında çıkan yangında meydanın her yerinin yanmasıyla birlikte 1296 yılında meydanın yenilendiği bilinmektedir. Çan kulesi, bölge mahkemesi, Jan Breydel ve peiter de Coninck gibi önemli heykeller bu meydandır. Meydan 1995 yılında yenilenip cafe, restorant, eğlence mekanları ve anı butiklerini de bulmanız mümkündür.

Aziz Salvator Katedrali

Yıllar geçmesine rağmen çok daha az zarar gören, şehrin en önemli kilisesi olarak bilinmektedir. Katedralin içerisinde 1731’den itibaren aynı halılar kullanılmaktadır. Bu halılarda elle boyanmış resimler olduğuna dikkat edilmiştir. Katedrali gece ışıklandırmasıyla şehri çok daha güzel göstermektedir. Kiliseyi ziyaret etmek ücretsiz olmakla birlikte içerisinde bulunan özel odalar yetişkinler için 2.5 Euro, öğrenciler için1.5 Euro’dur.

Historium Müzesi

Orta Çağ zamanlarını içerisinde yaşarmış gibi hissedeceğiniz bölgenin ticaret merkezi Historium müzesidir. Hisyorium müzesinde 7 oda bulunmaktadır. Müzeyi grup halinde gezdirilerek Orta Çağı anlatan bir film izletilerek daha sonra bu 7 odayı sırasıyla gezdirilmektedir. Hatıra olarak alabileceğiniz anı dükkanı da mevcuttur. Terasına çıkarak, Büyük meydanı yukarıdan izleme şansını da yakalayabilirsiniz.

Yılda 200 bin turist müzeyi ziyaret etmektedir. Yetişkinler için giriş ücreti 13.5 euro, öğrenciler için giriş ücreti 10 Euro’dur. 3 -12 yaş arasındaki çocuklar için giriş ücreti 7.5 euro iken 3 yaşından küçük çocuklar için giriş ücretsizdir. Engelli turistler için ise 12,5 giriş ücreti bulunmaktadır. Ancak Brugge sakinlerine giriş ücreti bulunmamaktadır yani ücretsizdir.

Gruuthuse Müzesi

Lodewijk van gruuthuse‘un ve tüm ailesinin eski zamanlarda kullandıkları bütün eşyalar bu müzede sergilenmektedir. Gruit isimli biranın tekelini satın alarak çok zengin olan gruuthuse ailesinin lüks içinde yaşadığını bu müzede görmeniz mümkündür. Müzede ailenin gümüş ve altın çatal bıçaklarından, yemek tabakları ve en pahalı halılarına kadar görmeniz mümkündür. Müze sadece çarşamba günleri kapalıdır.

Çan Kulesi

Orta çağ ruhunu sizlere en iyi şekilde yansıtacak yerlerden bir tanesi de Çan kulesidir. 1240 yılında inşa edilmiştir ve bu kulenin en tepesine çıkmak için 366 tane basamak çıkmanız gerekmektedir. Bu basamakları çıktıktan sonra içerisinde dev saatin içini ve çanı da görme fırsatını yakalamış olursunuz. Ayrıca şehri 360 derece izleyerek şehrin güzelliklerini izleme fırsatını yakalayacaksınız.

Yetişkinler için giriş ücreti 10 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak 15 kişilik gruplar halinde gelirseniz giriş ücreti kişi başına 8 Euro’ya düşürülmektedir.

Kutsal Kan Bazilikası

Bu ibadethane giriş ücreti ücretsizdir ancak müze bölümünü görmek isteyen vatandaşlar için giriş ücreti 2.5 Euro’dur. İncil’de Hz. İsa’nın bir miktar kanının saklandığına dair hiçbir ipucu bulunmamasına rağmen buna inanılmıştır. Katolikler Hz. İsa’nın kanının orda saklandığına inandıkları için burayı çok fazla önemsemektedirler.

Burg Meydanı

Burg meydanı, şehrin yönetim merkezi olarak bilinmektedir. Bu meydan da belediye binası ve nüfus müdürlüğü binası bulunmaktadır. Grote Markt’tan sonra, Burg meydanı şehrin en çok sevilen yerlerinde biridir. Orta çağın ve Rönesans’ın etkisi bu meydan da izlerini taşıyarak sizlere hissettirmektedir.

Sandal Turu

Brugge için Kuzeyin Venedik’i olarak tanınmasının kanıtı olarak yapacağınız sandal turu ile romantik, eğlenceli anlar size Venedik’i aratmayacağını söyleyebiliriz.

30 dakika içerisinde yüzyıllardır orijinalliğini taşıyan taş evleri görebilirsiniz ve bir kez daha Orta Çağ zamanını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Bu evlerin yakından fotoğraflarını çekip anı albümlerinizde yerinizi oluşturabilirsiniz. Turlar mart ve kasım ayları içerisinde yapılmaktadır. Sandal tur ücretleri yetişkinler için 8 Euro, çocuklar için ise 4 Euro olarak ücret belirlenmiştir.

Eski Aziz John Hastanesi

Avrupa’nın en eski hastanelerinden bir tanesi Aziz John hastanesidir. Bu hastane günümüzde müzeye çevrilerek hastanenin bir bölümünde hasta kayıtları, tıbbi araç-gereçler ve bir sanat çalışmaları bulunmaktadır. Bu hastanede ayrıca azizlerin heykellerinin, koltuk takımları, hasta kayıt arşivleri ve gümüş eşyalarının yer aldığını görmekteyiz.

  • Belediye Sarayı
  • Frietmuseum
  • Choco-Story
  • Begijnhof ( Beginaj Yapıları)

gibi birçok gezilecek yerleri bulunulmaktadır. Ve bu gezilerde Orta çağ dönemini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir çok yapıtla karşı karşıya kalabilmektesiniz. Eğlenceli ve güzel anlar için Brugge şehrini gezmeyi ihmal etmeyiniz…

Brugge’e Nasıl Gidilir?

Brugge Orta Çağdan sanki yeni çıkmış gibidir. Güzel sokakları olan ve çikolatasıyla ünlü bu şehirde oldukça güzel ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Brugge’e Türkiye den direk uçuş seferi bulunmadığından Brüksel’e giderek geziye başlayabilirsiniz. İstanbul’dan Brüksel’ e yaklaşık 3 saat 20 dakika kadar yolculuk sürmektedir.Brüksel’in buxelles midi isimli istasyonundan uygun fiyata yaklaşık 1 saat içerisinde brugge’e ulaşabilirsiniz.

Brugge’e Ne Zaman Gidilir?

Brugge kış aylarında çok soğuk olmaktadır. Kentte yaz aylarında hafif yağışlı geçmektedir. Brugge’e gitmek için en uygun zaman haziran ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda hava sıcaklığı oldukça iyi olduğundan dolayı genelde bu dönemler tercih edilmektedir.

Brugge Mutfağı

Belçika da tencerede haşlanmış midye ve patates kızartmasıyla yanında bira içilerek büyük zevk ve keyif alabileceğinizi söyleyebiliriz. Brugge de midye ve patates kızarması ikilisini muhakkak tüketmelisiniz. Daha sonra tatlı niyetine waffle yemelisiniz.

Brugge Saat Farkı

Belçika, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridir, kış uygulamasında ise 2 saat geridedir.